Ułatwienia dostępu

Katedra Metod Organizacji i Zarządzania

Tomasz Kafel 438

Dr hab. Tomasz Kafel, Prof. UEK

Pracownik

Stanowisko: profesor uczelni

Pracuje w Katedrze od 1991 r.

 

Wykształcenie:

Absolwent jednolitych studiów magisterskich w trybie dziennym na Akademii Ekonomicznej w Krakowie (obecnie: Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie) na Wydziale Ekonomiki Produkcji w zakresie organizacji i zarządzania w 1991 roku. Tytuł magistra ekonomii uzyskał 15 kwietnia 1991 roku na postawie pracy magisterskiej przygotowanej pod kierunkiem prof. dr. hab. Adama Stabryły.

15 października 1994 roku uzyskał tytuł Master of Curriculum Design for Management Education po ukończeniu dwuletnich studiów typu MBA w Międzynarodowej Szkole Handlu w Ryni (studia te prowadzone były w języku angielskim przez wykładowców International Graduate School of Management (IESE) University of Navarra z Hiszpanii oraz Graduate School of Business Catholic University of Lille (EDHEC) z Francji). W 1995 roku w Barcelonie ukończył International Faculty Development Programme prowadzony przez wykładowców Institut Superieur des Affaires Paris, Scuola di Direzioni Aziendale, Bocconi University Milan, oraz International Graduate School of Management, University of Navarra, Barcelona. W latach 1996–1998 uczestniczył w programie szkoleniowym trenerów zarządzania – MATRIK: Management Training in Kraków, sponsorowanym przez British Council, prowadzonym przez wykładowców z Wielkiej Brytanii.

W 2000 roku na podstawie rozprawy doktorskiej pt. Zintegrowana metoda analizy strategicznej w organizacjach niezorientowanych na zysk, przygotowywanej pod kierunkiem prof. dr. hab. Arkadiusza Potockiego, uzyskał stopień doktora nauk ekonomicznych w zakresie nauk o zarządzaniu.

W 2007 roku odbył 3-miesięczny staż naukowo-badawczy w School of Public and Nonprofit Administration w Grand Valley State University (USA).

Uchwałą Rady Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie z dnia 19 listopada 2015 roku uzyskał stopień naukowy doktora habilitowanego nauk ekonomicznych w dyscyplinie nauki o zarządzaniu.

 

Zajmowane stanowisko w Katedrze i Uczelni, pełnione funkcje w Uczelni:

1 marca 1991 roku został mianowany na stanowisko asystenta w Zakładzie Metodologii Organizowania Instytutu Organizacji i Zarządzania Akademii Ekonomicznej w Krakowie kierowanym przez prof. dr. hab. Zbigniewa Martyniaka. W 1994 roku został pracownikiem Katedry Metod Organizacji i Zarządzania, w którą przekształcony został Zakład Metodologii Organizowania.

Decyzją Rektora Akademii Ekonomicznej w Krakowie 1 października 2000 roku został mianowany na stanowisko adiunkta w Katedrze Metod Organizacji i Zarządzania.

Decyzją Rektora Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie z dnia 1 listopada 2019 roku został zatrudniony w Katedrze Metod Organizacji i Zarządzania na stanowisku profesora uczelni w grupie pracowników badawczo-dydaktycznych.

Członek Rady Dyscypliny Nauki o Zarządzaniu i Jakości od 2019 roku do dziś. Członek Instytutowego Zespołu Programowo – Dydaktycznego ds. kierunków studiów: „Modern Business Management”, kierunku „Innowacje w biznesie”, „Quantitative Methods in Contemporary Management”, „Marketing i komunikacja rynkowa”, „Zarządzanie Międzynarodowe”, „Zarządzanie projektami”.

 

Zainteresowania naukowe/zawodowe:

Autor i współautor ponad 200 publikacji naukowych w formie monografii, artykułów i materiałów konferencyjnych. Zainteresowania naukowe dotyczą głównie: projektowania strategii przedsiębiorstw, instytucji publicznych oraz organizacji pozarządowych, zastosowania twórczego myślenia w rozwiązywaniu problemów w organizacji, badania dojrzałości organizacji w zakresie zarządzania strategicznego, zarządzania procesowego, cyfryzacji oraz ewolucji metod organizacji i zarządzania.

 

Prowadzone zajęcia/przedmioty:

  • Inwentyka
  • Metody twórczego rozwiązywania problemów
  • Zarządzanie strategiczne
  • Metody organizacji i zarządzania
  • Współczesne koncepcje zarządzania
  • Zarządzanie informacjami
  • Doradztwo organizacyjne
  • Rozwój naukowego zarządzania
  • Nauko o organizacji
  • Skuteczne przywództwo
  • Konsulting w pozyskiwaniu funduszy UE

Visiting professor (Startegic management) na University of Navarra (Spain), University of Coimbra, (Portugal), Anadolu University (Turkey), University of Crete (Greece), University of Messina (Italy) Alcala University (Spain), University of Foggia (Italy).

 

Inne osiągnięcia:

Współpraca z praktyką gospodarczą w zakresie konsultingu i szkoleń dotyczących: projektowania i wdrażania strategii, twórczego rozwiązywania problemów, normowania czasu pracy, wartościowania pracy, badania dojrzałości cyfrowej organizacji. Wykonawca i współwykonawca projektów badawczo-wdrożeniowych dla praktyki gospodarczej.

 

Zainteresowania pozazawodowe:

Ulubione sporty zimowe: narciarstwo i hokej (aktualnie już tylko jako kibic)

Ulubione sporty letnie: snurkowanie na rafach koralowych, jazda na rowerze

Ulubiona muzyka: Trance (obecnie), Heavy metal (w okresie młodzieńczym)

Ulubiona forma spędzania wolnego czasu (oprócz wymienionych sportów): dobra lektura, wędkarstwo, grzybobranie, „polowanie” z aparatem fotograficznym (w lesie lub pod wodą).