Katedra Turystyki powstała w 2001 roku, lecz należy ją traktować jako spadkobiercę wcześniejszych jednostek organizacyjnych Uczelni, które zajmowały się realizacją procesu dydaktycznego i badaniami naukowymi z zakresu turystyki (pierwszą taką jednostką był Zakład Ekonomiki Usług Turystycznych, powołany do życia 1 marca 1974 roku).
Dzięki staraniom pracowników Katedry Turystyki w roku akademickim 2004/2005 uruchomiono na Wydziale Zarządzania nową specjalność – „Zarządzanie turystyką i hotelarstwem”.Przełomowym wydarzeniem w historii Katedry, doniosłym także dla całej Uczelni, było uruchomienie osobnych studiów na kierunku Turystyka i Rekreacja, które nastąpiło w roku akademickim 2007/2008. Pociągnęło ono za sobą stopniowy wzrost liczby pracowników Katedry, wśród których – oprócz ekonomistów – pojawili się również przedstawiciele nauk o kulturze fizycznej oraz nauk humanistycznych. Początkowo studenci Turystki i Rekreacji mieli możliwość wyboru dwóch specjalności: „Hotelarstwo i gastronomia” oraz „Turystyka międzynarodowa”, realizowanych zarówno na studiach licencjackich, jak i magisterskich. Obecnie oferta wyboru specjalności jest znacznie szersza i odpowiada zapotrzebowaniu rynku turystycznego, zróżnicowanym zainteresowaniom studentów, a także kompetencjom pracowników Katedry Turystyki. Studenci studiów I stopnia mają do wyboru trzy specjalności: „Nowoczesny biznes hotelarski i gastronomiczny”, „Turystykę międzynarodową” oraz „Przedsiębiorczość w rekreacji i sporcie”. Na studiach II stopnia oferujemy również trzy specjalności: „Menedżer hotelarstwa i gastronomii”, „Zarządzanie kongresami i dużymi wydarzeniami” oraz „International Tourism Management” (specjalność w języku angielskim).
Od 2019 roku, po reorganizacji struktury Uczelni, Katedra Turystyki znajduje się w Kolegium Nauk o Zarządzaniu i Jakości jako część wyodrębnionego w jego ramach Instytutu Zarządzania. Kierownikiem Katedry jest dr hab. Jadwiga Berbeka, prof. UEK, która w 2018 roku zastąpiła na tym stanowisku prof. dra hab. Józefa Salę. W ostatnich latach pracownicy Katedry Turystyki przeprowadzili wiele wspólnych badań zespołowych, których efektem są liczne publikacje naukowe. Członkowie Katedry realizują także granty zewnętrze, m.in. z Narodowego Centrum Nauki, zasiadają w radach redakcyjnych czasopism i aktywnie uczestniczą w działalności krajowych i międzynarodowych stowarzyszeń naukowych. Aktualnie w Katedrze Turystyki w dalszym ciągu dużą uwagę przykłada się do unowocześniania oferty dydaktycznej, co przejawia się ciągłym doskonaleniem planu studiów. Dbamy również o wysoki poziom kształcenia, a nasi wykładowcy regularnie znajdują się wśród najlepiej ocenianych nauczycieli w badaniach prowadzonych wśród studentów.
Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółowymi informacjami na temat poszczególnych pracowników Katedry Turystyki.
Na stronach internetowych Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie są stosowane pliki "cookies" zgodnie zPolityką prywatności.