Historia Katedry
Katedra Zarządzania Międzynarodowego i Logistyki funkcjonuje od 1996 roku.
Do 2024 roku nosiła nazwę Katedry Zarządzania Międzynarodowego. W początkowym okresie działalności obejmowała trzy zakłady: Zakład Logistyki, Zakład Analiz Strategicznych oraz Zakład Zarządzania Personelem. W 2000 roku w wyniku zmian strukturalnych w uczelni, Zakład Zarządzania Personelem został przekształcony w Katedrę Zarządzania Personelem, natomiast w 2005 roku Zakład Analiz Strategicznych przekształcono w Katedrę Analiz Strategicznych.
Od tego momentu działalność Katedry koncentruje się wokół dwóch głównych obszarów badawczo-dydaktycznych: zarządzania międzynarodowego oraz logistyki. Znaczące poszerzenie obszaru zainteresowań Katedry w zakresie logistyki nastąpiło w 2016 roku, kiedy uruchomiono kierunek Logistyka Międzynarodowa.
Pierwszym kierownikiem Katedry był śp. prof. dr hab. Jerzy Trzcieniecki. Po jego przejściu na emeryturę funkcję kierownika objął śp. prof. dr hab. Janusz Teczke, który pełnił ją do swojej śmierci w 2018 roku. Od kwietnia 2018 roku do września 2024 roku Katedrą kierował prof. UEK dr hab. Piotr Buła.
Od października 2024 roku funkcję kierownika Katedry pełni prof. UEK dr hab. Krzysztof Machaczka.
Katedra rozwijała się w kilku kierunkach: zarządzania w ujęciu ogólnym, zarządzania przedsiębiorstwami międzynarodowymi oraz logistyki (prowadzono tu specjalności: zarządzanie międzynarodowe i logistyka międzynarodowa).
Z inicjatywy śp. prof. Janusza Teczke zrezygnowano ze specjalności, wprowadzając dwa kierunki studiów przypisane do Katedry: Logistyka Międzynarodowa (studia I stopnia – 2016 r.) oraz Zarządzanie Międzynarodowe (studia II stopnia – 2017 r.). To z kolei doprowadziło do zmiany nazwy jednostki w 2024 roku na Katedrę Zarządzania Międzynarodowego i Logistyki.
Obecnie działalność naukowo-badawcza pracowników Katedry koncentruje się na szerokim spektrum zagadnień związanych z zarządzaniem w wymiarze międzynarodowym. Obejmuje ono m.in.: zarządzanie międzynarodowe w kontekście globalizacji i regionalizacji w przestrzeni europejskiej i światowej, procesy destabilizacji i transformacji organizacyjnych, globalne zmiany w zarządzaniu przedsiębiorstwami, a także problemy związane z rozwojem przedsiębiorstw i budowaniem ich konkurencyjności. Istotny obszar badań stanowią również systemy logistyczne (w tym transport, spedycja i zielona logistyka), zarządzanie łańcuchami dostaw oraz zagadnienia zrównoważonego rozwoju, w szczególności społeczna odpowiedzialność przedsiębiorstw międzynarodowych.
W obszarze dydaktycznym Katedra koncentruje się na kształtowaniu u studentów umiejętności samodzielnego rozwiązywania problemów, pracy zespołowej, łączenia wiedzy z różnych dziedzin oraz rozpoznawania zjawisk ponadnarodowych — zarówno w kontekście ich potencjalnych szans, jak i zagrożeń.
Zajęcia prowadzone są również przez praktyków biznesu oraz wykładowców zagranicznych. Aby zwiększyć konkurencyjność studentów na rynku pracy, Katedra oferuje studia dwujęzyczne. Oznacza to, że oprócz intensywnej nauki języka obcego, część przedmiotów realizowana jest w języku angielskim (np. Global Sustainable Development, Strategic Management).
W ramach przedmiotu International Seminar, studenci pracują z Visiting Professors. Zajęcia mają charakter projektowy i intensywny, przygotowując studentów do rozwiązywania złożonych problemów biznesowych oraz rozwijając ich kompetencje językowe.
Pod opieką i merytorycznym nadzorem Katedry znajdują się kierunki:
Logistyka Międzynarodowa (studia I stopnia),
Zarządzanie Międzynarodowe (studia II stopnia),
Specjalność w ramach kierunku Logistyka (studia II stopnia, 3-semestralne – kontynuacja dla absolwentów Logistyki Międzynarodowej I stopnia).
Obecnie w Katedrze zatrudnionych jest 22 nauczycieli akademickich oraz 1 pracownik administracyjny.
Przy Katedrze aktywnie działa koło naukowe oraz studenckie stowarzyszenie, które tworzą przestrzeń do pogłębiania zaangażowania i aktywności ich członków: