Ułatwienia dostępu

Katedra Turystyki

Praktyki  studenckie

OBOWIĄZKOWE PRAKTYKI STUDENCKIE
Opiekun praktyk studenckich

dr Michał Rudnicki

 
Regulamin praktyk studenckich

Na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie zasady odbywania praktyk studenckich regulują:

– Regulamin studenckich praktyk zawodowych – wprowadzony Zarządzeniem Rektora nr R.0211.16.2022 z dnia 23 marca 2022 r.

– Plany studiów zatwierdzone przez rady kolegiów – zgodne z Krajowymi Ramami Kwalifikacji oraz ze standardami kształcenia na poszczególnych kierunkach studiów.


Czas trwania praktyk.

1) Student studiów stacjonarnych i niestacjonarnych pierwszego stopnia na kierunku „Turystyka i rekreacja” zobowiązany jest do odbycia praktyki zawodowej trwającej nie krócej niż 4 tygodnie (20 dni roboczych) i zaliczenia jej do końca drugiego roku studiów (tj. wpis o zaliczonej praktyce musi znajdować się w systemie USOS najpóźniej z chwilą zakończenia letniej sesji poprawkowej na IV semestrze studiów).

2) Praktykę można zrealizować jako kolejne cztery tygodnie kalendarzowe lub podzielić ją na mniejsze okresy czasu (np. 2×2 tyg). Ważne jest, aby łączny czas trwania był zgodny z wymogami tj. aby suma dni roboczych była równa 20.

3) Student może zaliczyć praktykę w okresie wakacyjnym lub w trakcie trwania roku akademickiego. Fakt odbywania praktyki nie może być jednak powodem opuszczania zajęć dydaktycznych.

4) Długość trwania praktyki zgodna jest ze standardami kształcenia na kierunku Turystyka i rekreacja.


Miejsce realizacji praktyk.

Wybór miejsca odbywania praktyk jest dowolny i zależy od studenta. Ważne jest, aby profil działalności potencjalnego pracodawcy był zgodny z profilem kierunku Turystyka i rekreacja. Mogą to być zatem takie podmioty jak np.: hotele, biura podróży, instytucje kultury, agencje eventowe, ośrodki sportu i rekreacji, punkty informacji turystycznej itp.

W przypadku problemów ze znalezieniem pracodawcy lub braku pomysłu na praktyki Opiekun praktyk – dr Michał Rudnicki służy pomocą.

Można także skorzystać z bazy ofert praktyk zamieszczonej na stronie Akademickiego Centrum Kariery Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.

http://www.kariery.uek.krakow.pl

Należy jednak pamiętać o zgodności profilu działalności potencjalnego podmiotu ze studiowanym kierunkiem.


Wymagane dokumenty

Niezbędnymi dokumentami do prawidłowego zaliczenia obowiązkowych praktyk studenckich są:

– Umowa o realizację praktyki (Załącznik nr 1),

– Raport z przebiegu studenckiej praktyki zawodowej (Załącznik nr 2).

– Dokumenty potwierdzające zawarcie ubezpieczenia OC i NNW na czas realizacji praktyk studenckich (zgodnie z pkt. 3 § 6 Umowy o organizację studenckiej praktyki zawodowej.

Student pobiera sobie w/w dokumenty i drukuje 3x załącznik nr 1 oraz 1x załącznik nr 2. Dokumenty te wypełnia samodzielnie wpisując w odpowiednie miejsca informacje zgodne z prawdą. Prawidłowo wypełnione dokumenty (zgodne ze stanem faktycznym) są następnie przedkładane do podpisu pracodawcy.

Zdarza się, że niektórzy pracodawcy wymagają od zgłaszającego się na praktyki studenta już podpisanych dokumentów ze strony uczelni. Proszę się wtedy zgłosić indywidualnie z uzupełnionymi dokumentami (dane pracodawcy wpisane na 3 egzemplarzach umowy) do podpisu przez Kierownika Katedry Turystyki – dr hab. Jadwigę Berbekę, prof. UEK.

Po podpisaniu umowy jeden jej egzemplarz przechowywany jest w katedrze, która zobowiązana jest do prowadzenia rejestru umów o praktykę. Drugi egzemplarz zachowuje student dla siebie, a trzeci (za pośrednictwem studenta) wraca ponownie do firmy organizującej praktykę. W celu zaliczenia praktyki studenckiej należy przedstawić opiekunowi praktyk także raport z praktyki, który pozostaje w dokumentacji Katedry Turystyki.

W raporcie z przebiegu studenckiej praktyki zawodowej (załącznik nr 2) jak również prośbie o zaliczenie pracy zawodowej jako praktyki (załącznik nr 3 – patrz procedura zaliczenia pracy zawodowej jako praktyki) należy uzupełnić efekty uczenia się (w zakresie wiedzy, umiejętności, kompetencji społecznych), które należy wybrać i przepisać z opracowanej do tego celu karty przedmiotu „Praktyka” na kierunku Turystyka i rekreacja. Kartę tego przedmiotu można pobrać w części – do pobrania.

Ubezpieczenie, o którym mowa wyżej student/ka może wykupić sobie w dowolnym towarzystwie ubezpieczeniowym. Istnieje także możliwość wykupienia ww. ubezpieczenia za pośrednictwem Parlamentu studenckiego UEK. 

https://psuek.pl/dla-studenta/ubezpieczenie-nnw-oc/

W przypadku dopełnienia wspomnianych powyżej formalności student zgłasza się do Opiekuna praktyk w celu wprowadzenia go do rejestru praktyk oraz zaliczenia obowiązkowej praktyki studenckiej.

 
Zaliczenie pracy zawodowej jako praktyki studenckiej

 Zdarza się, że student wykonujący pracę zawodową o profilu zgodnym z kierunkiem Turystyka i rekreacja chce zaliczyć ją jednocześnie jako obowiązkową praktykę studencką. W tym celu należy wydrukować sobie 1x „Prośbę o zaliczenie pracy zawodowej jako praktyki studenckiej” (Załącznik nr 3), uzupełnić samodzielnie, dać do podpisu pracodawcy, a następnie wraz z kopią umowy o pracę/zlecenie, zgłosić się do Opiekuna praktyk w celu wprowadzenia go do rejestru praktyk i zaliczenia obowiązkowej praktyki studenckiej.


Do pobrania następujące załączniki:

Załącznik nr 1 – Umowa o organizację studenckiej praktyki zawodowej.

Załącznik nr 2 – Raport z przebiegu studenckiej praktyki zawodowej.

Załącznik nr 3 – Prośba o zaliczenie pracy zawodowej jako praktyki studenckiej.

Załącznik nr 4 – Skierowanie na studencką praktykę zawodową.

Załącznik nr 5 – Sylabus Praktyk zawodowych.

Praktyki zagraniczne

Obowiązkowe praktyki studenckie można realizować także za granicą. W tym celu należy przedłożyć pracodawcy zagranicznemu odpowiedniki polskich dokumentów w języku angielskim (w zależności od procedury, którą będą Państwo zaliczali praktykę – patrz info powyżej).

Stosowne dokumenty są do pobrania pod linkiem https://kariery.uek.krakow.pl/dokumenty-do-pobrania/

Inne przydatne informacje dotyczące praktyk znajdziesz na stronie  http://www.kariery.uek.krakow.pl 

W przypadku braku chęci/zgody pracodawcy na podpisanie powyższych dokumentów lub braku możliwości ich pozyskania z innych względów, proszę dostarczyć do Opiekuna praktyk stosowne zaświadczenie/dokument wystawiony przez zagranicznego pracodawcę na papierze firmowym, zawierający następujące informacje:

  • dane pracodawcy (pełna nazwa firmy, adres, imię i nazwisko osoby       reprezentującej pracodawcę),
  • imię i nazwisko studenta (praktykanta),
  • termin realizowanej praktyki,
  • zakres obowiązków (realizowanych zadań i czynności) praktykanta,
  • podpis osoby reprezentującej pracodawcę opatrzony pieczątką firmy.

Oryginał takiego zaświadczenia pozostaje w Katedrze Turystyki. Z tak wystawionym zaświadczeniem lub kompletem dokumentów, student zgłasza się do Opiekuna praktyk celem dopełnienia dalszych formalności opisanych powyżej