Ułatwienia dostępu

Katedra Zachowań Organizacyjnych

Cropped Uek Knzj Fav 512x512px.png

mgr Riccardo Valente

Pochodzę z Włoch, a dokładniej z Rzymu i nie mam żadnych polskich korzeni. Mieszkając w Krakowie od 2011 roku, pomimo tego, że wciąż miewam niekiedy niewielkie trudności językowe, język polski opanowałem, w moim odczuciu, na najlepszym możliwym dla mnie poziomie. Poza polskim i włoskim władam również, na zbliżonym poziomie językiem angielskim oraz hiszpańskim, nawet jeśli podczas posługiwania się tymi językami w ostatnim czasie coraz częściej doświadczam zjawiska interferencji językowej z polskim. Rozumiem, ponadto, na poziomie średnio-podstawowym także język francuski, szczególnie w piśmie, gdyż, nie mając już z nim styczności od prawie 20 lat, słabiej radzę sobie w mowie, mam również dość solidne wspomnienia lekcyjne z języka łacińskiego.

Jestem absolwentem kierunku Ekonomia i Teoria Ekonomiczna w Instytucie Ekonomii Uniwersytetu „La Sapienza” w Rzymie. Pracę licencjacką pod tytułem „Popyt efektywny i podział dochodu w Ogólnej Teorii„ napisałem pod opieką Pani Profesor Antoniny Campus. Studia magisterskie ukończyłem na tym samym kierunku, broniąc w lipcu 2011 roku pracę magisterską pod tytułem „Zróżnicowanie regionalne i polityki dla jego redukcji: przypadek Polski” napisaną pod opieką Pani Profesor Annamarii Simonazzi. Pomimo włoskiego zakazu podjęcia studiów na dwóch kierunkach jednocześnie, podczas studiów magisterskich uczestniczyłem przez trzy lata w zajęciach z języka polskiego, prowadzonych przez Panią Lektor Agnieszkę Stryjecką i Profesora Luigi Marinelliego w Instytucie Filologii Słowiańskiej Uniwersytetu „La Sapienza” w Rzymie. W semestrze letnim 2010 roku, przebywałem na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie w ramach studenckiej wymiany międzynarodowej free mover.

Po ukończeniu studiów magisterskich, w październiku 2011 roku podjąłem studia doktoranckie na Wydziale Ekonomii i Stosunków Międzynarodowych na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie, które ukończyłem w 2015 r., a od marca 2017 r. jestem zatrudniony na stanowisku badawczo-dydaktycznym asystenta w Katedrze Zachowań Organizacyjnych. W marcu 2019 roku otworzyłem przewód doktorski pod tytułem „Rola klasyczno-keynesowskiego podejścia w interpretacji związków pomiędzy podziałem dochodu i akumulacją kapitału na przykładzie wybranych krajów” z dyscypliny Ekonomia w Instytucie Zarządzania.

Zainteresowania naukowe

Z moją dość nietypową ścieżką kształcenia wiążą się moje rozbudowane zainteresowania badawcze, które w dużym skrócie skupiają się wokół powiązań pomiędzy ewolucją zjawisk gospodarczych na skalę światową, równoległą ewolucją teorii ekonomicznej oraz teorii i praktyki zarządzania przedsiębiorstwem.

W kręgu moich najwcześniejszych zainteresowań makroekonomicznych o charakterze zastosowanym leżą analiza podziału dochodu, analiza jego wpływu na akumulację kapitału i wzrost gospodarczy, mechanizmy transmisji wahań koniunkturalnych i szoków popytowych na dynamikę wzrostu gospodarczego i akumulacji poprzez efekty mnożnikowe i akceleracyjne.

W zakresie teorii makroekonomicznej, zajmuję się, natomiast, teorią koniunktury, teorią wzrostu gospodarczego, teorią podziału dochodu, teorią akumulacji kapitału. Skupiając się na takich zagadnieniach, już od czasów pisania pracy licencjackiej, szczególnie ciekawe i przydatne okazały się być dla mnie opracowania zarówno teoretyczne, jak i praktyczne autorów nurtu keynesowskiego, post-keynesowskiego i kaleckiańskiego, a także angielskiej szkoły klasycznej i szkoły neoricardiańskiej. Doprowadziło mnie to do bycia ekonomistą, który jest dosyć krytycznie nastawiony wobec neoklasycznego sposobu postrzegania działania systemów gospodarczych, wspieranego przez autorów tzw. głównego nurtu w ekonomii, co leży u podstaw rozszerzania się moich zainteresowań naukowych w kierunku zarządzania.

Zacząłem, faktycznie, progresywnie dostrzegać szansę znalezienia w ewolucji metod i technik zarządzania alternatywnego sposobu powiązania zjawisk ekonomicznych występujących w skali makro z indywidualnymi decyzjami, podejmowanymi przez przedsiębiorstwa w reakcji na nie. Analiza tendencji panujących w zarządzaniu pozwoliła mi, zatem, częściowo zastąpić rolę mikroekonomii, której tradycyjnie przypisuje się wyjaśnienie tych związków pomiędzy zjawiskami zagregowanymi i indywidualnymi decyzjami różnych podmiotów gospodarczych w danym kontekście, a która jest jednak dosyć mocno uzależniona od dorobku szkoły neoklasycznej. Coraz częściej pojawiały się, więc, dodatkowe, dosyć szerokie zainteresowania ewolucją metod i praktyk zarządzania przedsiębiorstwem w zakresie:

– zachowań organizacyjnych i współczesnego zwiększenia się popularności tzw. sfer miękkich w zarządzaniu (jak np. selekcja personelu, job design, praca zespołowa i grupowa, system motywacyjny, kultura organizacyjna, wprowadzenie zmian w organizacjach)

– zarządzania i inżynierii produkcji (czyli np. Fordyzm, JIT, Lean, techniki zarządzania wykorzystywane w rzemiośle i w sektorze usług, ogólne tendencje utraty popularności sztywnych i hierarchicznych technik opartych na korzyściach skali i pełnym wykorzystaniu mocy przerobowej na rzecz bardziej elastycznych rozwiązań, wspierających skrócenie cyklu produkcyjnego, zmniejszenie zapasów, zwiększenie jakości produktów, itp.)

– ewolucji makroekonomicznych warunków gospodarowania i praktyk zarządzania w tzw. gospodarce opartej na wiedzy (gdyż m.in. zajmuję się tendencjami coraz większej popularności kapitału ludzkiego i innowacji na tle spadku opłacalności inwestowania w kapitał fizyczny, wskutek wzrostu nierówności w podziale dochodu, szeroko pojętej niestabilności gospodarczej i osłabienia się dynamiki wzrostu gospodarczego, zjawiskami finansyzacji, usługizacji, delokalizacji i outsourcingu, skrócenia cyklu życia produktu, globalizacji, glokalizacji, powiązaniem owych zagadnień z ewolucją technik i metod zarządzania)

– komercjalizacji i transferu wiedzy (a m.in. proinnowacyjnych stylów przywództwa, kryteriów wyboru opłacalnych strategii, metod i ścieżek komercjalizacji, innowacyjnych metod projektowania jak Design Thinking, Minimum Viable Product, itp.)

Prowadzone przedmioty

Obecnie prowadzę co roku zajęcia z Gospodarki Opartej na Wiedzy, Komercjalizacji i Transferu Wiedzy, Zarządzania Produkcją i Usługami, Zachowań Organizacyjnych, Organizational Behavior. W przeszłości miałem, poza tym, okazję prowadzić również Zarządzanie Wiedzą, Techniki Komunikacji, Makroekonomię, International Economic Comparison.

Inne

Jestem autorem różnych publikacji w języku polskim oraz angielskim zarówno z dyscypliny zarządzania, jak i z makroekonomii. Od roku 2013 uczestniczę w licznych konferencjach naukowych, a do roku 2017 również aktywnie uczestniczyłem w organizacji niektórych z nich. W trakcie studiów doktoranckich, uzyskałem, poza tym:

– Stypendium projakościowe UEK w roku akademickim 2015-2016

– Stypendium dla najlepszych doktorantów UEK w roku akademickim 2015-2016

– Stypendium przyznawane przez BUWiWM za pośrednictwem Instytutu Polskiego i Ambasady RP w Rzymie za zgodą MSZ Republiki Włoskiej na podstawie zgłoszonego projektu badawczego pt. „Wpływ dystrybucji dochodów na akumulację kapitału rzeczowego w europejskich krajach OECD” w roku akademickim 2014-2015

– Stypendium przyznawane przez BUWiWM za pośrednictwem Instytutu Polskiego i Ambasady RP w Rzymie za zgodą MSZ Republiki Włoskiej na podstawie zgłoszonego projektu badawczego pt. „Ogólna Teoria Keynesa, koncept akceleratora i dystrybucja dochodu między klasami społecznymi oraz ich wpływ na długi okres, zarówno z punktu widzenia teoretycznego, jak i na praktycznych przykładach krajów Unii Europejskiej” w roku akademickim 2012-2013

– Stypendium doktorskie na podstawie średniej oceny ukończenia studiów magisterskich w roku akademickim 2011-2012.